SydneyMusic.net mascot Can Man loves a gig

Gig Guide Archive

Yes, this is time travel.

There are 8,904 gigs in the archive.

Apr '24

Sat

20

The Manfredo Experiment

10:00pm Golden Age Cinema & Bar

Wiweka 005

W/ Dave Stuart [DJ], Kleo [DJ], Mehmet Alpdogan [DJ], Ryan Rayana [DJ], Lars Meuter [DJ], Ameer Mikhael [DJ]

9:00pm The Burdekin

Sin City

9:00pm Enmore Hotel

ONIERA

W/ Organs, Mason Ryder

8:00pm New Brighton Hotel, Manly

THE TERRYS

W/ Underwurld Surfers, Le Shiv

8:00pm Metro Theatre

STUMPS

W/ RAAVE TAPES, The Tullamarines

8:00pm Factory Theatre

MR

Album tour for STUMPS' second album, 'Arcadia'. It'll be a show full of good vibes from all these mates on the bill. All quality live acts

Godriguez & Friends

8:00pm Crowbar

Such Big Water

W/ Heaps Grass

8:00pm Union Hotel

NB:

Album launch and final ever show!

Scum Fu

W/ Smallways, Rehab Doll, O'Sluggard

8:00pm MoshPit Bar

Johnny Hunter

8:00pm Low 302

NB:

Launch for 'Frustration' and also touted as the "final shows in Australia" as the band look to move to the UK. (1st show announced)

Krystal Rivvers

W/ Jasper & The Jokers

8:00pm Vic on the Park

78 Saab

W/ The Devoted Few

7:30pm The Great Club

RFC

The last time you saw something like this, it was in the pages of the Drum Media you picked up from Waterfront whilst the bands were rehearsing at Troy Horse for a big night at The Annandale. 78 Saab, darlings of Ivy League Records and the greater Sydney indie scene, had shimmery summery tunes all over national airwaves for a time back then and deservedly so. They are celebrating those sunny days on the road and the anniversary of their best record, 2004's “Crossed Lines”, produced by the genius ear of the era, Tim Whitten (Gersey, Powderfinger, Art of Fighting, Gaslight Radio). Their dear mates The Devoted Few must have broken out of the boarded up Hopetoun hotel recently - their ghosts will never leave - because they are fittingly along for the ride.

Mayeflower

W/ Sundryver, Big Doll

7:30pm Botany View Hotel

Kita Alexander

W/ Jem Cassar Daley, San Joseph

7:30pm Oxford Art Factory

ALL HER YEARS

W/ Research Band, Liam Gale

7:30pm Marrickville Bowling Club

Miruthan

W/ Carbon Black, Children of Perdition

7:30pm Bootleggers @ Kelly's On King

Who's Your Daddy

7:00pm Gasoline Pony

THE BAD DAD ORCHESTRA

W/ Jesse Redwing, Kingdom Calm

7:00pm The Vanguard

Inertia

W/ Deficit, Alienist, Aurateque

7:00pm The Burdekin

Nick Cunningham

W/ Joel Leggett, Adam James

7:00pm OAF Gallery @ Oxford Art Factory

CROSSON

W/ DEPARTMENT OF GLOOM, HELLE

7:00pm The Duke of Enmore

Jordan Kenny

W/ Milly McPherson, Lili Alaska

7:00pm The Lansdowne

Mark Wilkinson

7:00pm Brass Monkey

The World Is Not Round

W/ Pat Skinner & The Open Range, Lamphead., Carmon

7:00pm The Alley @ The Agincourt

Mi Sex

W/ Fireglow, Woodhill

7:00pm Paddo RSL

CHASE & STATUS (UK)

W/ LUUDE

7:00pm Hordern Pavilion

NB:

Album launch for 'The Wild Wild East'

Postcards From Pluto

W/ Club Halifax, Spinning Cupids

6:00pm The Lord Gladstone

ih8bxngus album listening party

W/ ih8bxngus, stewy.xx, elijah love, flaco blanco, haychi, blackbird, valdoxan

4:00pm Lazy Thinking

Mangrove Swamp

W/ The Wretched Souls

3:00pm Gasoline Pony

Swell Time #3

W/ Fig, Baby Beef, Micra, Betty, The Good Kids, Mannequin Radio, PEEL, Dead Sea Dolls, Alina b2b Kato, Jas Peters b2b Lazy Suzan, Prop Joe [DJ], Jarha [DJ], Ellen The Generous [DJ]

3:00pm The House of Music & Booze

Cosmic Caravan

W/ Dead City, Suncreeps, Kryver

2:30pm MoshPit Bar

SMALL FRY ROCK

W/ TIM ROGERS

11:00am Factory Theatre

Fri

19

Banquet presents:

W/ RHINESTONE COWGIRL, LOOSIE GRIND

10:00pm The Abercrombie

DONK.WORLD PRESENTS:

W/ Donnay Soldier (UK), Eugene McCauley (IRE), Ageusic B2B Mitsubishi Max, Crescendoll, DJ Dogcunt

9:00pm Red Rattler

NB:

Please note that 'HI-VIZ RAVEWEAR STRONGLY ENCOURAGED!!!!'

The Future Thrills

9:00pm Vic on the Park

Charles Oliver [DJ]

W/ Pat Carroll [DJ]

9:00pm Tokyo Sing Song @ The Marly

Transit Recordings Launch

W/ LE CROCKETT [DJ], POLLY POCKET [DJ], HONEY & VINEGAR [DJ], NICHOLAS JARKO [DJ], PINOT [DJ], SOX N SLIDES [DJ]

9:00pm The Burdekin

Pan-Pacific Grand Prix

W/ Bad Drip, Layman

8:00pm Yulli's Brewery

NB:

Presented by The Band Next Door / 2SER

Lake Crook Mouth

W/ Logan Stone

8:00pm Botany View Hotel

Up At Night

W/ Bodywire, Bananafarm

8:00pm Waywards @ The Bank Hotel

NB:

Single launch for 'Gimme A Chance'

Stumble

W/ Research, The Cellars

8:00pm MoshPit Bar

Johnny Hunter

8:00pm Low 302

NB:

Launch for 'Frustration' and also touted as the "final shows in Australia" as the band look to move to the UK. (2nd show announced)

TORA

W/ AKA Lui, Fractures

7:30pm Metro Theatre

Blind Eliza

W/ Day Release, The Daturas

7:30pm New Brighton Hotel, Manly

Reddshift

W/ Lemonise, Sundryver

7:30pm Marrickville Bowling Club

Focus Group

W/ Hooper Crescent, Daily Toll, Dumbells

7:30pm Petersham Bowlo

Genevieve Lily

7:30pm Sappho Books, Cafe & Bar

Uni Tunes: Live

W/ jnr., Gia Darcy, Pretty Talks, Dylan Cartwright

7:30pm The Chippo Hotel

NB:

"Live music and onstage Q&As"

SUFFOCATION (USA)

W/ Revocation

7:30pm Factory Theatre

Santé Atash

W/ Astrovan, Blackened Rose

7:30pm Bootleggers @ Kelly's On King

Joe Mungovan

W/ Charli Lucas, apocalypse boyo

7:00pm OAF Gallery @ Oxford Art Factory

Fragile Animals

W/ Council Grounds, Dial Tone, Lucid Bloom

7:00pm The Alley @ The Agincourt

Hotel

W/ Julia Why?

7:00pm Pleasure Club

PALACE OF THE KING

W/ RUSTY [ELECTRIC MARY]

7:00pm The Duke of Enmore

Neil Murray

7:00pm The Great Club

Hussy Hicks

7:00pm Camelot Lounge

Floyd Vincent & The Temple Dogs

W/ Big Sky Mountain, Lapis Sky

7:00pm LazyBones

Ruth Lorelle

7:00pm Lazy Thinking

NB:

Single launch for '3D Movie'

Amigo The Devil (USA)

W/ The Blackwater Fever [acoustic]

7:00pm The Lansdowne

Pseudo Echo

7:00pm Caringbah Hotel

The Fuelers

W/ El Guido

7:00pm Gasoline Pony

Nathan Cavaleri

W/ Kay Proudlove

6:30pm Brass Monkey

DALLAS FRASCA

W/ LamBros.

6:00pm The Vanguard

Thu

18

Louella Deville [DJ]

W/ Yemi Sul [DJ], DJ Busy, Nazty Gurl [DJ]

9:00pm The Abercrombie

Johnny Hunter

8:00pm Low 302

NB:

Launch for 'Frustration' and also touted as the "final shows in Australia" as the band look to move to the UK. (3rd show announced)

Euan Hart

8:00pm The Midnight Special

NB:

Single release acoustic set

Tony Gorman’s Monday Club

8:00pm Annandale Creative Arts Centre

NB:

Gorman / Boyd / Morley / Rapp / Elphick

Imogen Clark

8:00pm Enmore Hotel

The Goodonyas

W/ Colonel Exploit

7:30pm MoshPit Bar

Nana Klumpp

W/ Civic Video, Splendid Fiasco

7:30pm Buddy’s Bar, Newtown

Creeping Jenny

7:00pm OAF Gallery @ Oxford Art Factory

NB:

Single launch for 'Scabs'

Aether + Vassallo

W/ Delays Have Dangerous Ends, Illawarra Recording Service

7:00pm LazyBones

NB:

Launch show for the second single from the duo's forthcoming debut album 'Unbroken'

THE POSTCARDS

7:00pm The Duke of Enmore

Noah Dillon

7:00pm The Vanguard

Verrater

W/ The Smashed Avocados, Sunday's Fault

7:00pm Gasoline Pony

Vertebrae

W/ Rehab Doll

7:00pm Lazy Thinking

Simple Plan (Can)

W/ jax, boys like girls, We The Kings

6:30pm Hordern Pavilion

NB:

2nd show

Sound Sorcery Jam - Guitar Lords

W/ Hilary, Sorcha

6:00pm The Bearded Tit

NB:

New themed jams for trans, non-binary, and female identifying folk!

dust + friends [dj]

5:00pm The Lord Gladstone

NB:

Celebrating one year of their brilliant EP "et cetera, etc" with a photo exhibition at Goodspace upstairs soundtracked by their new remix release. The band will then be DJing with friends in the courtyard from 9pm.

Wed

17

Annaliesa Rose & the Buds

8:30pm Foundry 616

BLACK BOX (ITA)

W/ TECHNOTRONIC (BEL) , N-TRANCE (UK)

8:00pm Enmore Theatre

Bonniesongs

W/ Warm Currency

7:00pm Lazy Thinking

A Boogie Wit Da Hoodie (USA)

W/ Ay Huncho

7:00pm Hordern Pavilion

700 Feel

W/ Ryan Fennis & Voidhood

7:00pm White Bay Power Station

SPOEGWOLF (ZAF)

W/ Deon Meiring [Glaskas] (ZAF)

7:00pm Factory Theatre

Tue

16

A Boogie Wit Da Hoodie (USA)

W/ Ay Huncho

7:00pm Hordern Pavilion

Steve Hunter Band

7:00pm LazyBones

NB:

Level 1 show

Mon

15

Monday Night Confessions

W/ Daryl Aberhart, Damon Poppleton [album launch]

8:00pm Church St Studios

Sun

14

Manfredo Lament

W/ Porcelain Alice, DJ Kali

8:00pm Pleasure Club

CODY JON

7:30pm The Vanguard

NB:

18+ only show

Jeremy Passion (USA) & Gabe Bondoc (USA)

7:00pm Factory Theatre

Alice Terry

7:00pm Palomino Lounge

Forest Hall

W/ Julia Why?, Rik Saunders

7:00pm Bootleggers @ Kelly's On King

NB:

Album launch show for "You'll Take On The World".

SUNDOWN SERENADE

W/ ROSE CARLEO [BAND], BLACK OWL TRIO [WITCHSKULL, HEKATE], RAFF IACURTO [ROBOT GOD]

7:00pm The Duke of Enmore

Ippio Payo

W/ Jason Arigato (GER), Peter Newman

7:00pm Petersham Bowlo

Didirri

7:00pm Avalon RSL

Alex Lloyd

6:30pm Brass Monkey

Gaia Rising

W/ Songs of Tom Smith, Outer Space Cowboys, Josh Shipton and the Blue Eyed Ravens

6:30pm MoshPit Bar

Bring Me The Horizon (UK)

W/ Sleep Token (UK), Make Them Suffer, daine

6:00pm Qudos Arena

CODY JON

4:00pm The Vanguard

NB:

All ages show for Cody's EP launch

Blackhatz

W/ Jeannie Lewis

3:00pm Gasoline Pony

GEE TEE

W/ ANTENNA, LOVE BANANA

3:00pm Lazy Thinking

The Wiggles: Wiggle GROOVE

3:00pm Aware Super Arena (ICC)

Mount Trout

W/ Anthony Guerra [Love Chants, 番長TASTE, Mysteries of Love, Vodka Sparrows, Your Intestines, Vavenge], Fully Feudal

2:00pm Petersham Bowlo

Sat

13

The Manfredo Experiment

10:00pm Golden Age Cinema & Bar

Elise Nolte

9:30pm Ramblin' Rascal Tavern

L.A.R.M

W/ Monkey Dot

9:00pm Enmore Hotel

The Slims

W/ Hannah Raven, Pamela, DJ Tunnel Signs

9:00pm Pleasure Club

Radium Dolls

W/ Fungas

9:00pm Vic on the Park

AVALANCHE

W/ The Polymics, Packing Dhaka, Lady Lazarus

8:30pm Waywards @ The Bank Hotel

NB:

Single launch for 'Hell’s Getting Hotter With You'

The Radiators

8:30pm Caringbah Hotel

Late November

W/ Playlunch, Loons

8:00pm New Brighton Hotel, Manly

Winter McQuinn

W/ Chet Sounds

8:00pm Union Hotel

Sons Of The East

8:00pm Avalon RSL

Evocatus

W/ Virescent, Van Leucia

8:00pm MoshPit Bar

HOLY HOLY

W/ Tasman Keith

8:00pm Enmore Theatre

ARSE

W/ Bench Press

7:30pm Marrickville Bowling Club

NB:

Combined EP and single launch!

ZEROZEROZERO

W/ Fist, NLA

7:30pm Bootleggers @ Kelly's On King

Big Merino

7:00pm Gasoline Pony

Shannen James

W/ Hattie Oates

7:00pm Low 302

EMERGENCY RULE

W/ THE DEAD RIDERS, PSYCHODA

7:00pm The Duke of Enmore

Girl and Girl

W/ O.M.R., Milo Hunter Band

7:00pm The Lansdowne

Pape Mbaye

W/ Chosani Afrique

7:00pm LazyBones

Jet City Sports Club

W/ Lucy Sugerman, The Stellas

7:00pm The Vanguard

NB:

EP launch for 'Every Single Dream'

The Soul Movers

7:00pm Camelot Lounge

Simple Plan (Can)

W/ Jax, Boys Like Girls (USA), We The Kings

6:30pm Hordern Pavilion

NB:

All Ages

Ekla presents: Samsara

W/ SOLLYY [DJ], AYSHE [DJ], FARAZZLED B2B PAT.D, NICH [DJ], MAYKE [DJ], SANG [DJ]

6:00pm Studio Killa

Clowns

W/ VOIID

6:00pm Crowbar

NB:

Album launch for 'ENDLESS'

Honey 2 Honey

W/ Nini Voss, Hugh B and the Modern Pop Ensemble

6:00pm The Gaelic Club

JH

"first and last show for a while but excited to share new music" - IYKYK

Monstahouse

W/ Wisdom Teeth, Lindsey

5:30pm The Alley @ The Agincourt

PsyconFest Vol. X

W/ Seen Herbivore, Othrship, Mia Petra, Madame Rêve, Lulu Ilanda, Godriguez, Very Fast Band, Balko, Zsa Zsa

5:00pm 107 Projects, Redfern

NB:

Full venue take-over across three stages!

Buddhadatta (JPN)

5:00pm The Midnight Special

The Wiggles: Wiggle GROOVE

3:00pm Aware Super Arena (ICC)

JH

There are two additional earlier sessions on this day, if you'll be up that early

The Patsy Recliners

3:00pm Gasoline Pony

Garage Noise

W/ Spicy Lemons, Refinery Drive

2:30pm MoshPit Bar

DIRT FEST

W/ BIFTER, CLUB HALIFAX, CLUTCH4LOVE, CRYSTAL CHEMIST, CRASH & THE CRAPENTERS, DEAD ROUTES, DESERT RUNNER, ECHO FACILITY, GLOBAL SOUNDS, MAYEFLOWER, MENARKU, MR ROARKE, PIZZABOYS, POLYMICS, RECAST, RUBIO, SNOW LEOPARD, SUPAADRY, TATZUMAKiii, THOMAS JAMES MAHONY, THREATNIQUE, UGLY MUG, WELL?, WISDWM

1:00pm The House of Music & Booze

Fri

12

OVERDRIVE RAVE

W/ Laura King [DJ], Gaston Fiore [DJ], Part Time Killer [DJ], Vizionn [DJ]

10:00pm The Abercrombie

Womp Krew presents:

W/ GOWCHII [DJ], Howlitt [DJ], Karmel Jager [DJ], Odd Socks b2b Bill Kill, Zoib b2b Streetflicker

9:00pm Tokyo Sing Song @ The Marly

NB:

Launch party for Gowchii's 'Megaraptor' EP

Misty Lanes x Magic Machine Double LP Launch

W/ Misty Lanes, Magic Machine

9:00pm Vic on the Park

Organs

W/ Finnoguns Wake

8:00pm Botany View Hotel

Noah Church

W/ Expensive Music Band

8:00pm Union Hotel

NB:

Album launch for 'The Shadow of a Wave'

Liam and the Haymakers

W/ Charlotte Rose, Wil Linder

8:00pm The Lady Hampshire

Daddy Longlegs & the Swamp Donkeys

8:00pm Jah Bar

Codeine (USA)

W/ A Broken Sail

8:00pm UTS Underground

Annabelle Scobie

W/ Cherry Rype, Lilpixie, redd dredd

8:00pm MoshPit Bar

JH

Album launch for 'The Wreckage' from this incredible lo-fi bedroom pop producer, part of the GIRLINEORA collective who make up the rest of this lineup.

Boyfriend Material

W/ sto/nes

7:30pm Sappho Books, Cafe & Bar

FLOODLIGHTS

7:30pm The Great Club

NB:

2nd show

Ruby Jackson

W/ Kyoshi, EBS

7:30pm The Lansdowne

The Metro Mosh Vol. 3

W/ Visualis, AnamCara, Open Range

7:30pm Bootleggers @ Kelly's On King

Bella Carlucci

W/ Jude Pascal, Abbey Lane, James David Elliott [DJ]

7:30pm Lord Dudley Hotel

Austral

7:00pm Camelot Lounge

Martha Chess Phelps

W/ Lindsey, Eve Diana

7:00pm Waywards @ The Bank Hotel

NB:

Single launch for 'Sleep Too Much'

Lord Esme

W/ Winterfox, Library Siesta

7:00pm Trocadero Room

JamNation

W/ Funk Four

7:00pm LazyBones

The Black Seeds (NZ)

W/ Kora (NZ)

7:00pm Manning Bar, USYD

Cajun Moon

7:00pm Gasoline Pony

YOUNG FRANCO

7:00pm Metro Theatre

DON WALKER

W/ Lachlan Edwards

7:00pm Factory Theatre

Jason Singh

7:00pm The Bridge Hotel

ORANGE GOBLIN (UK)

W/ DR COLOSSUS, ASTRODEATH

7:00pm Crowbar

Liquid Zoo

W/ Jane Dire, Ah Honey

7:00pm OAF Gallery @ Oxford Art Factory

NB:

EP launch

WITCHGRINDER

W/ OUR LAST ENEMY

7:00pm The Duke of Enmore

The Front Bottoms (USA)

W/ Eliza & The Delusionals

7:00pm UNSW Roundhouse

Blackened Rose

W/ Sante Atash, Desert Runner

7:00pm The Alley @ The Agincourt

Waxx Dinner

W/ deliberatedecember, Monstahouse

7:00pm Lazy Thinking

The Go Set

7:00pm The Vanguard

Gailla

W/ Wen Pei Low

6:00pm Cosmodigm

Bring Me The Horizon (UK)

W/ Sleep Token (UK), Make Them Suffer, daine

6:00pm Qudos Arena

Battle of the Beats

W/ Zephyr, Overboard, Indi

5:30pm 3Bridges Youth Zone

NB:

All ages and free with RSVP. Second year in a row for this Southern Sydney youth music comp! Free parking and 10 minutes from Penshurst train station, with an accessible viewing platform and fully wheelchair accessible.

Thu

11

BADSISTA (BRA) [DJ]

9:00pm The Abercrombie

Scar Symmetry (SWE)

W/ BESOMORA

8:00pm Crowbar

Jamie Hutchings

W/ Peter Fenton

8:00pm The Midnight Special

ED KUEPPER

W/ Even/Odd

8:00pm Factory Theatre

Jesse Redwing

8:00pm The Duke of Enmore

AYLYZA

W/ Gaia Ludwig, Denim on Her

8:00pm Trocadero Room

Breaking Sound

W/ Aimés, Genie Baby, The Bancrofts, The Dizzy Ducks

7:30pm The Lansdowne

Hamapple (USA)

W/ Radio Rejects, One Square Mile (USA)

7:30pm MoshPit Bar

FLOODLIGHTS

7:30pm The Great Club

Edgecliff

W/ General Shrubs

7:30pm Buddy’s Bar, Newtown

The Slingers

7:30pm Oxford Art Factory

Live (USA)

W/ Incubus (USA)

7:00pm Hordern Pavilion

Jason Singh

W/ Brett Wood

7:00pm Brass Monkey

NB:

"25 Years of Taxiride"

Clay Western

W/ Tom Derickx

7:00pm The Royal

Chris Isaak (USA)

7:00pm State Theatre

LoveMeDo

W/ Harper, Jnr.

7:00pm Waywards @ The Bank Hotel

Gott Funk

W/ The Afterthoughts, Matwots

7:00pm Gasoline Pony

JOSH OWEN

7:00pm The Vanguard

NB:

Single launch for 'Hold Your Breath'

Tiny Chair

W/ Maybe in May, Boyfriend Material

7:00pm LazyBones

NB:

Launch show for Tiny Chair's debut single, "Wake Up Call"

Charm of Finches

7:00pm Camelot Lounge

Greening Out

W/ Genie Loci, Blind Trust, Memory Motel, Apocalypse Boyo, Kobee & ThreeThree45 [EP launch], Ammaani, Oli Atkins, All Her Years, Sunstalkersss, Curtis Finch

3:00pm Marrickville Bowling Club

NB:

Ten bands for ten bucks!

Wed

10

Wicked Things

W/ DJ Fyrehaus

8:00pm Secret Location

Blue Eyed Ravens

W/ Joanna Adams

8:00pm The Townie

Breaking Sound

W/ Gem, Leila, Marley Quinn, Jack Willis

7:30pm The Soda Factory

JASON ARIGATO [aka Albert Poeschl] (GER)

7:30pm Gasoline Pony

Chris Isaak (USA)

7:00pm State Theatre

ROBERT CURGENVEN

W/ MEGAN ALICE CLUNE

7:00pm Lazy Thinking

Orpheus and the Underworld

W/ Olivia Wei, Memory Motel, Boys at the Back

7:00pm The Vanguard

NB:

Single launch for 'V8'

Live (USA)

W/ Incubus (USA)

7:00pm Hordern Pavilion

Rod Coote

7:00pm LazyBones

Tue

9

Leah Senior

6:30pm Phoenix Central Park

Wild Onion Quintet

W/ Pineapple Juice

6:00pm LazyBones

Mon

8

Monday Night Confessions

W/ The Antripodean Collective [Hannaford / Tinkler / Barker / Velheim]

8:00pm Church St Studios

Sun

7

The Judges

W/ Perspex, Itchy & The Nits

9:00pm Enmore Hotel

The Grogans

7:30pm The Lansdowne

DIRT CITY

W/ KONTRASTO, STEP IN BLOOD

7:00pm The Duke of Enmore

GATECREEPER (USA)

W/ KRUELTY (JPN), WORLD OF JOY

7:00pm Crowbar

The Shout Brothers

6:00pm Golden Barley Hotel

Yasmina Sadiki

W/ Porcelain Alice

6:00pm Pleasure Club

Saturday Morning Cartoons

W/ Lotus Born, ih8bxngus

4:30pm MoshPit Bar

CHIMERS

W/ REVV, MISSO

3:00pm Lazy Thinking

SHAMFEST Day 2

W/ THE CROOKED FIDDLE BAND, THE MORRISONS, MARRICKVILLE SHANTY SINGERS, PEANUT GALLERY, ULTRA VIOLET, C.J. MIFSUD

2:00pm Petersham Bowlo

CW

A free two-day festival? In THIS economy?! Believe it! If the rain has you spooked, don't stress — it's all indoors. Today's performances will include AUSLAN interpreters.

Sat

6

Jim E. Brown (UK)

W/ Andy Burns, Sandwich Magic

9:00pm The Townie

CLUB Ctrl Presents:

W/ Justin Martin (USA) [DJ], POOLCLVB [DJ], AROHA [DJ], Tali (NZ) [DJ]

9:00pm The Abercrombie

Necko

W/ Jake Meadows

9:00pm Pleasure Club

Valiant Stride

W/ Tim Eaton & the Highway Roses, Hellbound Hombres

8:30pm MoshPit Bar

FILTER (USA)

W/ Black Smoke Trigger

8:00pm Metro Theatre

Rehab Doll

W/ TWOMINUTEHATE, SOULANNOYED

8:00pm Botany View Hotel

Carcass (UK)

W/ The Black Dahlia Murder (USA), Freedom of Fear

8:00pm Manning Bar, USYD

PEACH PRC

W/ Carla Wehbe

8:00pm Enmore Theatre

The Cumquats

8:00pm Enmore Hotel

True Vibenation

W/ Slim Jimz, The Brights

8:00pm New Brighton Hotel, Manly

Psychedelic Porn Crumpets

W/ Nice Biscuit

8:00pm Crowbar

Velvet Trip

7:30pm Avalon RSL

LIQUID SQUID

W/ The Bancrofts, Gott Funk

7:30pm Yia Yia's Dive Bar @ The Great Club

Overbreak

W/ The Polymics, Tiger

7:30pm Bootleggers @ Kelly's On King

NB:

Single launch for 'Don't Look At Me Now'

THE GROGANS

W/ Bones and Jones, Jet City Sports Club

7:30pm Factory Theatre

Hellbound Hombres

W/ The Highway Roses, Valiant Stride

7:00pm MoshPit Bar

OAR

W/ Yanomamö, Master Leonard

7:00pm The Duke of Enmore

King Tide

7:00pm LazyBones

Demolition Man

W/ Triptychs, Monkey Dot

7:00pm Lazy Thinking

Mac The Knife

W/ Megafauna, Private Wives

7:00pm The Lansdowne

The Vovos

7:00pm Trocadero Room

Dink

W/ Skruish, Chuey’s Dumplings

7:00pm Waywards @ The Bank Hotel

NB:

Debut release!

Tedeschi Trucks Band (USA)

7:00pm State Theatre

Bad Absalom

W/ No Cigarettes

7:00pm Vic on the Park

The On & Ons

W/ Autumn Hearts

7:00pm Golden Barley Hotel

Hemans Erilia

W/ cate guirguis, Nicola De Sensi

6:30pm Staves Brewery

CW

EP launch for 'Flower Crown Out Of Red Flags', which is an objectively funny title, no notes

Miramar

6:30pm The Vanguard

PYREFLY

W/ Dio Driver, Ace on Fire, Nobody’s Fool

6:00pm Factory Floor @ The Factory

Manners Park

W/ Miau, Peter Fonda

3:00pm Gasoline Pony

Cosmic Boogie

W/ JNR. [DJ], 99 Nissan Patrol [DJ], Rubio [DJ], Cricket [DJ], Öncüm Yılmaz [DJ]

3:00pm The Lord Gladstone

Rocks

W/ The Strike-Outs, Jane Does

2:30pm MoshPit Bar

SHAMFEST Day 1

W/ CROCODYLUS, GOOD PASH, A.D.K.O.B., ASTROVAN, MVSHROOM PEOPLE, THE STICKER CLUB

2:00pm Petersham Bowlo

CW

A free two-day festival? In THIS economy?! Believe it! Killer lineup today, and one just as huge for Sunday. Today's performances will also include AUSLAN interpreters. (And if the rain has you spooked, don't stress — it's all indoors.)

Fri

5

Nea Fors

W/ Toque

9:30pm The Townie

The Manfredo Experiment

9:00pm Golden Age Cinema & Bar

NB:

All-month residency on Saturdays in April. Two members of jazz collective Manfredo Lament performing with a cast of guest players.

We Lost The Sea

W/ LUCID PLANET

9:00pm Crowbar

Brekky Boy

W/ Ellen Mara, DJ Debaser

9:00pm Pleasure Club

Psychedelic Porn Crumpets

8:30pm UTS Underground

PEACH PRC

W/ Carla Wehbe

8:00pm Enmore Theatre

Brant Bjork Trio (USA)

W/ Full Tone Generator

8:00pm Marrickville Bowling Club

Flowers For Jayne

W/ The Hovering Spooks, Peter "Blackie" Black

8:00pm MoshPit Bar

NB:

EP launch and celebrating the 5th anniversary of the band!

No Snakes

W/ Luc Fraser

8:00pm OAF Gallery @ Oxford Art Factory

NB:

EP launch

Chloe Parché

8:00pm Low 302

NB:

EP launch for 'Bad With Words'

The Night Packers

W/ The Smoking Ruins

8:00pm Golden Barley Hotel

NB:

Last show for The Night Packers' current drummer, and their "last for a while". The Smoking Ruins are fronted by Judy McGee of 80s post-punk legends pel mel.

INFECTIOUS GROOVES (USA)

8:00pm UNSW Roundhouse

THE BEASTS

W/ JP SHILOH

8:00pm Metro Theatre

Starcrazy

W/ LIP, Bad Drip

8:00pm Botany View Hotel

Double Happiness

W/ Polly, Run The Engine

7:30pm Bootleggers @ Kelly's On King

1927

W/ BOOM CRASH OPERA

7:30pm Factory Theatre

The Moving Stills

W/ Lipstick Palms

7:30pm New Brighton Hotel, Manly

Cell Block 69

7:30pm Oxford Art Factory

Harry Manx

7:30pm The Great Club

Tedeschi Trucks Band (USA)

7:00pm State Theatre

Emily Wurramara

7:00pm Waywards @ The Bank Hotel

SETH SENTRY

7:00pm The Lansdowne

Locked In Lummo

7:00pm Three Wise Monkeys

AZURE

W/ Fvneral, Tina Rez

7:00pm LazyBones

Problem Green

W/ The Corners

7:00pm Lazy Thinking

Second Idol

W/ Triptychs

7:00pm Vic on the Park

The Judges

W/ Tee Vee Repairman, G2G

7:00pm Petersham Bowlo

Sunset Avenue

W/ Woodhill, Chimera

7:00pm Caringbah Hotel

The Dead Set

W/ Attack Goose, Five Hertz

7:00pm Tates Hotel

NB:

Please welcome Windsor to the gig guide!

THE GOLDEN GAYTIMES

W/ ROLLING HOLY, THE BANCROFTS

6:00pm The Duke of Enmore

Thu

4

Snowy & Nat Pavlovic

8:00pm Trocadero Room

Blind Boys of Alabama (USA)

8:00pm City Recital Hall

Carolina Gasolina [DJ]

W/ Nazty Gurl [DJ], Farazzled [DJ]

8:00pm The Abercrombie

Tom Jones (UK)

W/ Germein

8:00pm Aware Super Arena (ICC)

360

W/ drest

7:30pm Miranda Hotel

GRXCE

W/ Maia Toakley

7:30pm Buddy’s Bar, Newtown

Lili Alaska

7:00pm Low 302

L.G. Fuzz

W/ Sundryver

7:00pm The Royal

Skillet (USA)

W/ Bad Moon Born

7:00pm Enmore Theatre

Imogen Clark

7:00pm Enmore Hotel

Dream Delay

W/ Running Notch

7:00pm The Vanguard

Large Mirage

W/ Necko, Gene Gibson [with band]

7:00pm LazyBones

NB:

$5 from each ticket will go towards cancer research and support services

Rory J S

W/ Makeda, T. Morimoto [aka Thomas William] [DJ]

7:00pm Petersham Bowlo

JH

Solo show from Honey 2 Honey's Rory J S, with selections provided by SUMAC label co-founder T. Morimoto. 50% of proceeds go to Medical Aid for Palestinians.

Sex On Toast

6:30pm The Lansdowne

Eunuchs

W/ Warwick Kennedy and the Strangers, Elliott Road, DEEPFAITH [VR DJ OPERA SET]

6:30pm Oxford Art Factory

NB:

Album launch for 'Harbour Century'

DRAX PROJECT (NZ)

W/ Vetta Borne, Charley

6:30pm Factory Theatre

Ashley Naylor Spaceship

6:30pm MoshPit Bar

ALIYA

W/ Something About Midnight, Grapee

6:00pm Yia Yia's Dive Bar @ The Great Club

NB:

Single launch for 'Unfinished Love'

JONI VOVO

W/ MARA MAYA DEVI, SILAS AGAIN-WALKER, SINN VICIOUS, MANISH INTEREST

6:00pm The Duke of Enmore

Wed

3

Cloudbird

W/ Suburban Bukowskis

8:00pm The Townie

Rick & Vanessa Hart

W/ Sam Shinazzi

8:00pm The Midnight Special

THE DEAD SOUTH (CAN)

W/ William Crighton

8:00pm Enmore Theatre

DIRTY HONEY

W/ THE BLACK CARDINALS

6:00pm Crowbar

BOOT

W/ LANDFILL

6:00pm Lazy Thinking

NB:

BOOT is the new project of Danny Wild (aka Low Flung)

Tue

2

THE DEAD SOUTH (CAN)

W/ William Crighton

8:00pm Enmore Theatre

Elvis Costello & The Imposters (UK)

8:00pm Sydney Opera House

ERIC NAM

7:30pm UNSW Roundhouse

CURRENT JOYS (USA)

W/ Stevan

7:00pm Factory Theatre

Mon

1

Elvis Costello & The Imposters (UK)

8:00pm Sydney Opera House

DRIVE BY TRUCKERS (USA)

W/ Sam Windley

7:00pm Metro Theatre

Mar '24

Sun

31

Yasmina Sadiki

W/ Basjia, DJ Kali

9:00pm Pleasure Club

Benwal (NLD) [DJ]

W/ Willem [DJ]

8:00pm The Abercrombie

Elvis Costello & The Imposters (UK)

8:00pm Sydney Opera House

World Peace (USA)

W/ Cell Rot (USA), Histamine

7:00pm The Duke of Enmore

Gladdy Jazz

4:00pm The Lord Gladstone

Lorraine Nash (IRE)

4:00pm Petersham Bowlo

Yasmina Sadiki

2:00pm Yulli's Brewery

Sat

30

Chaperone

W/ The Collective Good, DJ Soup

9:30pm Pleasure Club

Silicone Prairie (USA)

W/ The Dumbells

9:00pm Enmore Hotel

The Slims

W/ Silky Roads, The Daturas

8:00pm New Brighton Hotel, Manly

Bronte Alva

W/ Sarah Yagki

8:00pm Vic on the Park

Rumpus Room presents:

W/ EFESIAN [DJ], Mulhearn [DJ], Jas [DJ], Obeido [DJ], Felix! B2B Chip, Flaneur B2B Louisando, Exulto [DJ]

8:00pm Civic Underground

$UICIDEBOY$ (USA)

W/ Ghostmane (USA), Pouya (USA), Germ (USA), Shakewell (USA)

8:00pm Qudos Arena

Rust

W/ Ozskas, The Strike-Outs

8:00pm Bar La Vida Loca

Gladys Knight (USA)

7:30pm The Star Event Centre

Blackened Rose

W/ Tiger, NLA, The Future Thrills

7:30pm MoshPit Bar

Butter Bath

7:00pm The Lansdowne

Fleshgod Apocalypse (ITA)

W/ Wolfheart (ITA)

7:00pm Crowbar

Teddy Rizzo

W/ The Toothpicks, Butterknife

7:00pm The Duke of Enmore

Femme Fest 24

W/ Flangipanis, Downgirl, Private Wives, Laurapanic, Rubber Necker

7:00pm Marrickville Bowling Club

Magpies On Fire

W/ Brown Snake, The World Is Not Round

7:00pm Lazy Thinking

SPACE NIGHT Dress-up Party

W/ Doctor Robot, Stieble Eltron, Icevena, Taras Jones, Phil Picasso

7:00pm Botany View Hotel

TIM FINN (NZ)

W/ ALEX THE ASTRONAUT

6:30pm Factory Theatre

5 bands for 5 bucks

W/ Flora, Flyss, Clay Western, LUCIDBLOOM, Lemon Joe

6:00pm Bootleggers @ Kelly's On King

NB:

Debut EP launch!

Abducted Fest Vol. V

W/ Sy Music, the Toothpicks, Quarter Jorts

5:30pm Mary's Underground

Fri

29

The Vultures

W/ Creep Features, Gaia Ludwig

9:00pm Bootleggers @ Kelly's On King

Bury Me Standing

9:00pm Enmore Hotel

Darling Street

W/ Club Halifax

8:00pm The Lord Gladstone

ANTISKEPTIC

W/ HORSELL COMMON, Wishful Thinking [Acoustic]

8:00pm Crowbar

A Rose for Jade

W/ So I Says to Mabel, A Decade Drifting

7:30pm Three Wise Monkeys

Gee Tee

W/ Silicon Prairie (USA), Perfect Actress

7:30pm Marrickville Bowling Club

BESTIES

W/ Down For Tomorrow, Bad Juju, GIRLINEORA

7:00pm The Lansdowne

RICKIE LEE JONES (USA)

W/ Mike Dillon (USA)

7:00pm Factory Theatre

Lora Keet

W/ Packing Dhaka

7:00pm Botany View Hotel

Sonnet and the Breadboys

W/ MASCHINENKRIEGER, ISA [DJ]

6:30pm PACT Centre for Emerging Artists

Pho The Girls: Open Air Session

W/ Maggie Tra [DJ], Xanthe [DJ], Nadia Sandiego [DJ], NikiTaTas [DJ]

5:00pm The Lord Gladstone

NB:

Courtyard party

Thu

28

The Runes

9:30pm The Lord Gladstone

NB:

Sydney 80s rock band apparently revived after 'a long hiatus'

Jesse Redwing Trio

9:00pm Pleasure Club

Freaky Thursday

W/ S.Miles, Terrificus, Casual Swimwear

9:00pm Crowbar

EIGHTY-SIX

W/ BULLET TOOTH (UK) [DJ], KILLJOY [DJ], Matt Brockman [DJ], Hotbabe93 [DJ], NickyT [DJ], Kaptcha [DJ], Liza [DJ]

9:00pm Civic Underground

Grace Petrie (UK)

9:00pm Enmore Hotel

Sweet Dreams Bitter Reality 5 Year Anniversary

W/ daine, Prophecy Girl, Sidney Phillips & lil ket, EKO ATARI, Chonzu, 8oa da Rilla, xsweetdreamsx

8:00pm Oxford Art Factory

PJ MORTON (USA)

W/ Beckah Amani

8:00pm Metro Theatre

The Brights

W/ Gena Stone

8:00pm The Royal

Mabel

W/ Eastern Distributor, Cloudy Ku

8:00pm The Abercrombie

Cheeky Leash

7:30pm Buddy’s Bar, Newtown

Forever Ends Here

W/ Club Halifax, Harper

7:00pm Waywards @ The Bank Hotel

NEWTON FAULKNER (UK)

W/ Fletcher Kent

7:00pm Factory Theatre

Steve Poltz (USA)

7:00pm The Great Club

Sound Sorcery Jam - Hip Hop Jazz

W/ Jade Kenji

7:00pm The Bearded Tit

NB:

New themed jams for trans, non-binary, and female identifying folk!

DoloRRes

W/ LILPIXIE, JUPiTA, SEVY

6:30pm Trocadero Room

Twinkling Stars

W/ Last Motel, The Escarpment

6:30pm MoshPit Bar

Bennetts Grove

W/ Volume Knob, Belvedeer

6:30pm The Lansdowne

NB:

Self-titled EP launch!

The Cambodian Space Project (KHM)

6:30pm Marrickville Bowling Club

Music Makers Club #95

W/ Red Revel, The Toothpicks, Refinery Drive, NLA

6:00pm The Lansdowne

Ruffians

W/ Orpheus and the Underworld, Packing Dhaka

6:00pm LazyBones

The Alley Presents: Bandathon '24

W/ Alex Fears, Jack Of Hearts, Miryko, Neon Sunset, Reddshift, Saint Vanz, Tiny Chair, The Capital Romantics, The Monty Shambles, The Smashed Avocados, hotyap93 [mc]

5:30pm The Alley @ The Agincourt

Wed

27

Godtet

9:30pm The Caterpillar Club

LUKA BLOOM (IRE)

8:00pm Factory Theatre

SNARKY PUPPY (USA)

W/ Brekky Boy

8:00pm Enmore Theatre

Hijinx Wednesdays

W/ Triptychs, Purple Disturbance, Brass Knuckles

7:00pm Crowbar

thuy (USA)

7:00pm Oxford Art Factory

Genie Baby

W/ SULT, Honeydrip

7:00pm The Vanguard

Dusken Lights

W/ The Darling Hearts, Lee Sullivan

7:00pm Gasoline Pony

Ben Lee & Ione Skye: Weirder Together

6:30pm The Great Club

EALING

W/ KNIFEBODY

6:00pm Lazy Thinking

Hilary Geddes

W/ Showa 44 [Carl Dewhurst & Simon Baker], Geddes / Dewhurst / Baker

6:00pm The Gladstone Hotel (Dulwich Hill)

Katie Thorne

W/ Kartik Kuna, RAYN

6:00pm LazyBones

NB:

EP Launch for ‘Twenty-something Single in the City’

Penelope Trappes

W/ Bluetung

6:00pm White Bay Power Station

Tue

26

Milan Ring

9:00pm The Caterpillar Club

JOHN CRAIGIE (USA)

W/ CAT CLYDE (CAN)

6:30pm The Great Club

Yasef IS FOREVER [with The Main Course]

W/ Tahlia, Odisho

6:00pm LazyBones

Mon

25

Mantra

W/ Wicked Things, Fyrehaus [DJ]

8:00pm Secret Location

NB:

Address will be sent to ticket purchasers

MESHELL NDEGEOCELLO (USA)

W/ Beckah Amani

7:30pm Factory Theatre

The Hu (MNG)

W/ The Omnific

7:00pm Liberty Hall (Entertainment Quarter)

Sun

24

Atlas Franklin Alexander

W/ Jess Ravens, DJ Kali

9:00pm Pleasure Club

Truffles

7:30pm The Dock, Redfern

Lainey Wilson (USA)

W/ Jackson Dean, Kameron Marlowe

7:00pm Hordern Pavilion

NO PRESSURE (USA)

7:00pm Crowbar

Mickey Kojak Soundsystem

7:00pm Mary's Underground

Alice Terry

7:00pm Palomino Lounge

Alice Terry

7:00pm Palomino Lounge

Skyscraper Stan and the Commission Flats

7:00pm Bootleggers @ Kelly's On King

Claire Anne Taylor

6:00pm Petersham Bowlo

NGANA BIRRUNG: BLACK STARS [Campbelltown Edition]

W/ Kaiit, Miss Kaninna, Kootsie Don

6:00pm Campbelltown Arts Centre

Jess Locke

5:00pm Beatdisc Records

JH

Jess Locke is promoting her new album "Real Life". Delighted to be able to add the wonderful Beatdisc Records to the Venue Directory - their first live show in 4 years. This little store has a long history of some iconic in-store gigs, and it's great to see them jump back in with

Buddhadatta (JPN)

W/ Whopping Big Naughty, Balkan Grill, Faking Clever

4:30pm MoshPit Bar

LITTLE GREEN

W/ EBS, ABBEY LANE

4:00pm LazyBones

"GOOD LORD" Courtyard Party

W/ The Land of Rah [ambient set] [live], Wolfgang Saker [visuals], 150cc [DJ], Kafi [DJ], Kai Kawai [DJ], Pixelchick [DJ], Nazty Gurl [DJ]

3:00pm The Lord Gladstone

Big Sky Mountain

W/ Green-hand Band

3:00pm Union Hotel

NB:

Single launch for 'Dark Place'

Flowers For Jayne

W/ The Hovering Spooks

2:30pm Egg Records

NB:

"Pre-launch" party for FFJ's new EP "In The Keep", with a special live performance by this one-off pairing!

Layman

W/ Cakewalk, Frugirl

2:00pm Petersham Bowlo

NB:

First ever show for Layman!

GEORGIA MULLIGAN

W/ NICK GRIFFITH, MALAIKA MFALME, Julia Johnson

2:00pm Lazy Thinking

Chloe Matharu (UK)

1:00pm Humph Hall

Tiffi

W/ Chloe Parché, Lilpixie, Cherry Rype, Fisheye.FM

1:00pm Parramatta Square

NB:

All ages and curated/presented by Inner West label One Day

Aqua (DEN)

W/ 2 Unlimited (BEL), East 17 (UK), Phats & Small (UK), Big Brovaz (UK), Booty Luv (UK), Urban Cookie Collective (UK)

1:00pm Enmore Theatre

CUT PASTE PLAY: Day 2/2

W/ Clocked Out [Vanessa Tomlinson and Erik Griswold], the music box project [Jane Aubourg, Elizabeth Jigalin, Naomi Johnson, Peter Leung, Joseph Lisk], Ossicle Duo [Benjamin Anderson and Hamish Upton], Jane Aubourg, Amanda Cole, Hamed Sadeghi

10:00am Church St Studios

Sat

23

Tasman Keith

W/ Glo

10:00pm Golden Age Cinema & Bar

Cousin Tony's Brand New Firebird

W/ euan hart

9:00pm Vic on the Park

The Blamers

W/ Antenna

9:00pm Enmore Hotel

Redslim

W/ Choking Hazard, C.J Lee, DJ Kali

9:00pm Pleasure Club

Hedy Blaazer

W/ Pan-Pacific Grand Prix

8:30pm Union Hotel

NB:

Single launch for 'Jameson On Ice'

Ash Grunwald

8:30pm Avalon RSL

ALEXANDER NETTELBECK TRIO

8:00pm Butchers Brew Bar

Lachy Dooley

8:00pm The Dock, Redfern

JESSICA MAUBOY

8:00pm Enmore Theatre

The Cannanes

W/ Shrapnel

8:00pm Golden Barley Hotel

Hellcat

W/ Agum

8:00pm Red Rattler

THE ALL MOTHER

W/ COLD/HEAT, TBX

8:00pm The Duke of Enmore

TROPICAL FUCK STORM

W/ C.O.F.F.I.N, Cool Sounds, Mod Con

8:00pm Metro Theatre

Summer Dance: AFTER DARK

W/ CARISTA (NLD) [DJ], Batu (UK) [DJ], DjRUM (UK) [DJ]

8:00pm Liberty Hall (Entertainment Quarter)

Salarymen

W/ Ainsley Farrell, Eagle Ray

8:00pm Waywards @ The Bank Hotel

Little Green

W/ Scoot The Loot, The Appointments

8:00pm New Brighton Hotel, Manly

Mosese Parker and The Fire Fammers

W/ Wizz, Sepora

8:00pm Trocadero Room

Jazz Doof In A Warehouse

W/ Foshe, HAZTET, LEVOS [DJ], Lux Trevis, Subjectiv [DJ]

8:00pm Secret Location

NB:

"strictly underground jazz doof business" BYO 18+

SILVESTRE DANGOND (COL)

8:00pm Hordern Pavilion

WINTERBOURNE

7:30pm Factory Theatre

Darkhorse

W/ Crêam Söda, Gosika, Serial Pest

7:30pm VERSE / Halfback Books & Records, Dee Why

NB:

This is Darkhorse's first show with their new bassist and Crêam Söda's first ever excursion to Dee Why!

Local Produce

W/ Obscura Hail, The Bancrofts, Bad Hoax, Sunset Sherbet, The Dizzy Ducks

7:00pm The Great Club

Dream Alley Dream #10

W/ Penelope Trappes, Luke M de Zilva, Monster Studies

7:00pm Blue Mountains Cultural Centre

Joel Leggett

7:00pm Low 302

Sammy White

W/ Jarrad Wrigley, Charli Butcher

7:00pm Bootleggers @ Kelly's On King

TURTLE SKULL

6:30pm Marrickville Bowling Club

DS

Epic psych rock sound sure to leave you in a trance-like state. New single launch

Mason’s Video Club

W/ LG Fuzz

6:30pm Botany View Hotel

NGANA BIRRUNG: BLACK STARS

W/ Kaiit, Miss Kaninna, Kootsie Don

6:00pm Parramatta Town Hall

Cumbiamuffin

5:59pm LazyBones

Summer Dance

W/ Moktar, Palms Trax (GER), Disco Dora

2:00pm Liberty Hall (Entertainment Quarter)

Drano Hotshots

W/ Sugarbeats, The Carrie Affair

1:30pm MoshPit Bar

CUT PASTE PLAY: Day 1/2

W/ Anna Koch, Home Is: Hinano Fujisaki [with Bonnie Stewart, Jacques Emery, Lauren Tsamouras], Laura Chislett and Satsuki Odamura, Clocks and Clouds, Sumn Conduit [Ben Carey & Sonya Holowell], Brendan Kerin [welcome]

1:00pm Church St Studios

Fri

22

Taj Ralph

W/ Lee Sugar

10:00pm Golden Age Cinema & Bar

Brian Campeau

W/ Malaika Mfalme, Zsa Zsa

9:45pm The Townie

Graveyard Shift

W/ Sweetie

9:30pm The Lansdowne

Godriguez Pleasure Collective

W/ DJ Eve Speciall

9:00pm Pleasure Club

Our Carlson

W/ Boiling Hot Politician, Solo Career

8:00pm The House of Music & Booze

WILCO (USA)

8:00pm Enmore Theatre

TWINE

W/ BEHIND YOU

8:00pm Vic on the Park

The Southern River Band

8:00pm Crowbar

Samantha Loveridge [DJ]

8:00pm The Abercrombie

Melodrones

W/ Marilyn Maria, Bonetwister

8:00pm Yulli's Brewery

Optic Nerve

W/ Carnations, Bodies

8:00pm Waywards @ The Bank Hotel

Dr Sure's Unusual Practice

W/ Fungas, O.M.R

7:30pm Bootleggers @ Kelly's On King

SOPHIYA

W/ JUBAHLEE, DADS MAYO

7:30pm Mary's Underground

NB:

Single launch for '2MUCH$'

Cousin Tony's Brand New Firebird

W/ Speaking Of Which, Amber Rose

7:30pm New Brighton Hotel, Manly

Salted Ham

W/ Stante Atash, Siphon

7:30pm The Alley @ The Agincourt

ALEXANDER NETTELBECK TRIO

7:30pm Church St Studios

DYLAN

W/ YORKE

7:00pm The Lansdowne

Ego Trip

W/ Bloodyarvo, Harold And The Bishops, Rin

7:00pm Three Wise Monkeys

NB:

Single launch for "This Mess"

Lydia Lunch & Joseph Keckler (USA)

7:00pm The Great Club

Max Smidt & The Maxciomatics

W/ ACID

7:00pm Brass Monkey

MANFREDO LAMENT

7:00pm The Vanguard

Ross James Tipper

7:00pm Palomino Lounge

Lainey Wilson (USA)

W/ Jackson Dean, Kameron Marlowe

7:00pm Hordern Pavilion

Holiday Curfews

W/ Dirty Mindsets

7:00pm Botany View Hotel

NB:

Single launch for 'Not A Good Night (If You Can Remember It)'

REPULSE

W/ Butterknife, Second Idol, Justina., Fever Break [DJ], Gnocchi the Gnartist [DJ]

7:00pm The Lord Gladstone

NB:

Combined gig and exhibition (the latter featuring works by 12 female/non-binary artists)

CINTA

W/ Lux Trevis

7:00pm Union Hotel

Pilots of Baalbek

W/ Thee Cha Cha Chas, Space Boozzies, The Strike Outs

7:00pm MoshPit Bar

NB:

Album launch

Victor Martinez Parada

W/ All The Fuss, The Fallen Robins

6:30pm The Manly Fig

Gang of Brothers

6:00pm LazyBones

NGANA BIRRUNG: BLACK STARS [Penrith Edition]

W/ Kaiit, Miss Kaninna, Kootsie Don

6:00pm Joan Sutherland Performing Arts Centre

Thu

21

Jesse Redwing

9:00pm Enmore Hotel

Wilco (USA)

9:00pm Sydney Opera House

Mister Ott

W/ Kolya Chan

8:45pm Pleasure Club

Ground Level

W/ RINSE, Ultracrush, Dial Tone

8:00pm The Lansdowne

NB:

AKA Emily-Rose Sarkova & Jaron Freeman-Fox (CAN).

Milly McPherson

8:00pm The Royal

NB:

Yb. has had to pull out and is replaced by Milly McPherson

Maisie Peters (UK)

W/ dylan (UK), Gretta Ray

8:00pm Hordern Pavilion

Ben Leece

W/ Queenie

8:00pm The Midnight Special

Guttermouth (USA)

W/ The Darrans

8:00pm Park House Tavern

YURA

W/ MungMung

8:00pm Waywards @ The Bank Hotel

HOTEL

8:00pm Union Hotel

Smino (USA)

W/ Munasib

8:00pm Metro Theatre

The Minneapolis Uranium Club (USA)

W/ R.M.F.C., Dumbells

7:30pm Marrickville Bowling Club

Breaking Sound

W/ Little Hollow, Speak to Walls, The Cracked Tiles

7:30pm OAF Gallery @ Oxford Art Factory

Gracie Jean and The Rolling Blizzards

W/ Charlotte Rose, Piper Butcher

7:30pm Yia Yia's Dive Bar @ The Great Club

Selve

W/ Pink Matter, Yasmina Sadiki

7:30pm Bootleggers @ Kelly's On King

Cøsmix

W/ Jimmy Breslin

7:30pm Buddy’s Bar, Newtown

NB:

Buddy's is now doing live bands every Thursday night in their upstairs bandroom

SIR ARCHER

W/ Charli Lucas, LIP

7:30pm Oxford Art Factory

THE DAMNED (UK)

W/ hard-ons

7:30pm Enmore Theatre

Masha Mnjoyan

7:00pm LazyBones

Aidan’s Anime Band

W/ Tim Rollinson [D.I.G.]

7:00pm LazyBones

NB:

Level one show

Becca Hatch

W/ Tentendo

7:00pm Mary's Underground

BAYANG (tha Bushranger)

W/ ealing [live], LILPIXIE, Nazty Gurl [DJ]

7:00pm Mary's Newtown

Social Strangers

W/ hot sauce committee, reddshift, tiger

7:00pm The Duke of Enmore

Betty

W/ Haztet, Ellen Soffe

7:00pm The Lansdowne

NB:

Single launch for 'Laying Low'

Buddhadatta (JPN)

W/ Garry David, WhatEva 

6:30pm MoshPit Bar

DS

Japanese Buddhist punk band. Need I say any more?

Lydia Lunch & Joseph Keckler (USA)

6:30pm Phoenix Central Park

Wed

20

John Craigie (USA)

W/ Cat Clyde (CAN)

7:30pm Petersham Bowlo

Hijinx Wednesdays

W/ Turtle Custard, Trinity and the Sluts, Seeker

7:00pm Crowbar

Caitlin Harnett [solo]

W/ Dominic Breen, Gloomie, Ricky Albeck

7:00pm Mary's Newtown

Paul Hayward and Sidekicks

7:00pm Gasoline Pony

Reuben Tsang

6:30pm Phoenix Central Park

Lupa J

W/ Dyan Tai

6:00pm White Bay Power Station

JUNGIST

W/ SHRILLHAUS

6:00pm Lazy Thinking

Sam McNally Group

W/ Diana Rouvas, The Hamiltons

6:00pm LazyBones

Tue

19

James van Hest

9:15pm MoshPit Bar

Graham Nash (USA)

8:30pm Sydney Opera House

Montaigne

W/ PEPTALK

7:00pm The Vanguard

Mon

18

Monday Night Confessions

W/ Alex Raupach's FAUNA & FLORA, Heaps Grass

8:00pm Church St Studios

Sun

17

Aurora Halal

W/ Kate Doherty b2b Marc Demo, Barney Kato

9:00pm Club 77

Go West (UK)

W/ Nik Kershaw (UK)

7:30pm City Recital Hall

LG Fuzz

7:30pm The Dock, Redfern

MACHINE HEAD (USA)

W/ FEAR FACTORY (USA)

7:00pm Enmore Theatre

DANIEL REEVE

W/ ORPHEUS & THE UNDERWORLD, BRING BACK THE KANE, BOURKES BAND

7:00pm The Duke of Enmore

CHANGMO (KOR)

W/ PAUL BLANCO (KOR), KEEM HYOEUN (KOR)

7:00pm Liberty Hall (Entertainment Quarter)

River Dreams

7:00pm Palomino Lounge

REALLY GOOD MUSIC

W/ High Fashion, Kana Frazer [DJ], Jerome Blazé [DJ]

6:00pm Alcatraz

NB:

High Fashion is a new project from Western Sydney kings Sollyy + FRIDAY*.

Carlos C Major

W/ Rio Projekt

6:00pm Red Rattler

My Generation

W/ The Tinnies, Trip Kych

5:30pm MoshPit Bar

Charles Jenkins

5:00pm Golden Barley Hotel

Chasin the Train

5:00pm The Bridge Hotel

VICTA

W/ King St Horns

4:30pm Union Hotel

LARM

W/ BENNETT'S GROVE, SCUM FU

3:00pm Lazy Thinking

Liam Gale

W/ Philip Foxman [Supernaut]

3:00pm Hopsters Brewery

It's A Family Affair

W/ Alannah Russack’s Entropy Band, The After Thoughts, The Sticker Club [two sets], Simon and the Harmonic Sun Travellers

2:30pm Petersham Bowlo

JH

Under 5s get in free! Hosted by The Sticker Club, this wonderful series of afternoon gigs for families has been running for 12 years! They tell us: "some of those kids who came along way back then as toddlers (and were inspired by some local rock and roll) are now grown up and in their own bands!"

The Bottlers

W/ Bower, The Durty Tinkers, James Murphy

1:00pm Bootleggers @ Kelly's On King

Indietronic Underground

W/ SpaceCop2, SelfDivision, Myxi Bun, Adam Ahh, Nikkita

1:00pm Staves Brewery

Brekky Boy

W/ Bentley Trio, Tannah

1:00pm Factory Theatre

NB:

Courtyard show

BIG FISH LITTLE FISH

W/ Kid Kenobi, Thomas Knight

11:00am Factory Theatre

NB:

Big fish, little fish, cardboard box! Yes, this is a different kind of Sunday sesh — it's a family-friendly rave, mainly geared to kids 8 and under, but with real DJs playing real bangers (and a licensed bar area for a cheeky one) as well as balloons, bubbles, and face painting. It's also a strobe-free event, which we love to see.

Sat

16

Cassy Judy

W/ Toydeath, Doctor Robot, Reza Feza

9:30pm The Townie

Good Sniff

W/ Special Guests

9:00pm Vic on the Park

the PolyMics

W/ Ben Geene with The Plastic Paddys

9:00pm Ramblin' Rascal Tavern

DJ Plead b2b Ben Fester

9:00pm Club 77

Kosher

W/ Haztet, DJ Levos

9:00pm Pleasure Club

Green Horse

9:00pm Enmore Hotel

Press Club

W/ GRXCE, Tommy Gun, Tom Ryder

8:00pm New Brighton Hotel, Manly

Fungas

W/ bonetwister

8:00pm Union Hotel

NB:

Part of the Great Souther Nights series

P!NK (USA)

8:00pm Accor Stadium

Eeyore

W/ Tallulah, Del-Slackers, Cutthroat Kelly [acoustic]

8:00pm Crowbar

NB:

First ever show for Eeyore!

FULL FLOWER MOON BAND

W/ Sunfruits, G.U.N

8:00pm Metro Social @ The Metro Theatre

Moussa Diakite Trio

W/ Hugh B & The Modern Pop Ensemble, JJ Spence Band

8:00pm Marrickville Bowling Club

Knievel

W/ Victoria

8:00pm Golden Barley Hotel

Soul Messengers

8:00pm Butchers Brew Bar

Best Bands presents:

W/ Squirt Circle, Inimata, The Cumquats

7:30pm The Lord Gladstone

JH

A show presented by the best Instagram-tile-based gig guide in Sydney @bestbandsyouveneverheard

Lady Lazarus

W/ SONNET AND THE BREADBOYS, BAD OYSTERS, SUCCOUR

7:00pm The Duke of Enmore

The Hotbox

W/ Emjaysoul, Tahoe, FromHereOn, Lilpixie, Angelo the Poet, Ruu

7:00pm Waywards @ The Bank Hotel

MACHINE HEAD (USA)

W/ FEAR FACTORY (USA)

7:00pm Enmore Theatre

DJ KOCO [aka Shimokita] (JPN) [DJ]

W/ Shan Frenzie [DJ], DJ D, Astronafrica [DJ]

7:00pm Red Rattler

L.Ä.R.M

W/ TWOMINUTEHATE, DEMOLITION MAN, MONKEY DOT

7:00pm Trocadero Room

VILLE VALLO (FIN)

7:00pm Metro Theatre

Andrew Farriss

W/ Imogen Clarke

7:00pm Brass Monkey

COG

W/ YOMI SHIP, KODIAK EMPIRE

7:00pm Manning Bar, USYD

Stitcher

W/ Help Street, Ellen & The Ooroos, Lila & Jack [Jet City Sports Club], Debaser DJs

6:30pm Bootleggers @ Kelly's On King

Velvet Trip

6:30pm Mary's Underground

Rah! Records Social Club

W/ Boomtown Ruins, Scarecrow, Grizzly The Hermit, DJ Jimmy The Hand, Mighty Ash, Primitive, Matt Xander, B.Raw, Boo Lawson, GhostAttacK

6:00pm MoshPit Bar

fred again again.. again.. AGAIN???.. (UK) [DJ]

W/ Joy (Anonymous) (UK) [DJ], Dameeeela, Sam Alfred

6:00pm The Domain

Foreground Music Vol. 4

W/ TOBLERON3 [DJ], Max Living [DJ], Foreground Music DJs, James and John [DJ]

6:00pm The Lord Gladstone

NB:

Courtyard party. Free before 9pm

The New Monos

W/ Danny Telas [ft. Gabzak]

5:59pm LazyBones

The Honey Giant's Heart

W/ Petite, Wild Tigers, Heaven Cell

5:00pm Petersham Bowlo

Heavy Demo VOL 3.

W/ Sarah Mary Chadwick, Georgia Mulligan, Sunscreen, Sad Girl Sex Club

4:00pm The House of Music & Booze

Hearts & Rockets

W/ Rubber Necker, Second Idol

3:00pm Lazy Thinking

NEW BLOOM FESTIVAL

W/ CITIZEN (USA), MOVEMENTS (USA), TOUCHE AMORE (USA), NO PRESSURE (USA), FLESHWATER (USA), SOFTCULT (CAN)

2:30pm UNSW Roundhouse

BOOTY BLOCK PARTY

W/ Bootleg Rascal, Dante Knows, Lazy Ghost, Lyall Moloney, Chandler Jewels, MAXINE, Jess Reiss, King Ibis, Atlas Franklin Alexander, Sophian, Awa Mbaye, Christian Adjeisa, Camino Gold, Malaika Mfalme

2:00pm The Lady Hampshire

Low Flung

W/ Megan Alice Clune, Aura Hunting, Lucas Abela, Verna Bloom, Mike Nigro

2:00pm Join The Dots, Marrickville

JH

Due to rain this has MOVED to Join The Dots in Marrickville (opposite the Factory Theatre). Celebrating the release of the prolific Danny Wild's final (!) album under his Low Flung alias, "Full Stop". Promises "no cost, good hangs, excellent music". Get some nature with your music.

Gudgeon

W/ Shark Bait, Shinu Gnu

1:30pm MoshPit Bar

Fri

15

Uma DJ (USA)

W/ Ciara

9:00pm Club 77

Clay J Gladstone

9:00pm Vic on the Park

Charlie Collins

W/ Flowerkid, Lovemedo, DJ Eve Speciall

8:00pm Pleasure Club

SANDY (IRN)

8:00pm Manning Bar, USYD

The Tumbling Paddies (IRE)

8:00pm Liberty Hall (Entertainment Quarter)

SUB-TRIBE

W/ Cini, Tess

8:00pm Waywards @ The Bank Hotel

SUNSOUND PRESENTS: IT’S GETTING LATE

W/ THVRSDY, Tommy Gunn, Xnywolf, Delawou, TAKTiX

8:00pm The Fusebox @ The Factory

Gimmy

W/ The Uplifting Bell Ends, Hot Apple Band

8:00pm Yulli's Brewery

GRAACE

8:00pm Low 302

Bambounou (FRA)

W/ KSMBA, Deepa, Ari Kiko

8:00pm The Abercrombie

Slim Jimz

W/ House Of Her, File Type

8:00pm Beach Road Hotel

THE TOOTHPICKS

W/ Stitcher, Aria Nova, Possum Pants

7:45pm Factory Floor @ The Factory

Kitschen Boy

W/ The Sunday Estate, Bridge Dog

7:30pm Bootleggers @ Kelly's On King

Outloved

W/ Sleep Talk, Weightless

7:30pm The Burdekin

PETER GARRETT & THE ALTER EGOS

W/ Raintalker

7:30pm Factory Theatre

Radicals

W/ Dysfunction

7:30pm The Alley @ The Agincourt

NB:

Part of Great Southern Nights

MAD PROFESSOR (UK)

W/ Foreign Dub, K-Note

7:30pm Metro Social @ The Metro Theatre

Scholar of Sin

W/ Head In A Jar, Death Penalty, Serial Pest

7:00pm MoshPit Bar

WILSN

W/ Sam Windley, Kaitlin Keegan

7:00pm The Lansdowne

Ondara (USA)

W/ T. Wilds

7:00pm The Great Club

Hear No Evil

W/ Dying For Meg Ryan, ALIYA, Cymbidium

7:00pm Three Wise Monkeys

NB:

Hear No Evil is a new weekly gig series at Three Wise Monkeys (we see what they did there). Dying For Meg Ryan's track 'dunce' featured in our Fav Songs of 2023 - you can head to the Reads tab at the top of the page to check out the list.

A.GIRL

W/ Boy Soda, Theo Landish

7:00pm LazyBones

Wicked Sisters

W/ society of cutting up men, o'sluggard

7:00pm The Duke of Enmore

The Bancrofts

W/ ONIERA, Gold Thumb

7:00pm Red Rattler

NB:

EP launch for 'Don't Get Me Started'

BIG SKEEZ

W/ Dat Bredda Dom, DJ Kristelle

7:00pm The House of Music & Booze

Total Tommy

W/ ioakim

7:00pm The Chippo Hotel

CW

First-ever show for this new Astral People signing, the dreamy-grungy new project from the artist formerly known as Essie Holt (who's also linked to the HANDSOME Syd-nematic Universe). Support act ioakim's track 'backseat' has been on repeat at SM HQ too. Show is free, but you've gotta RSVP, so hit the link above.

Alex Siegers

7:00pm Knox St Bar

NB:

Album launch for 'From Here'

ELLA HOOPER

W/ Jack Colwell

7:00pm The Vanguard

Golden Fang

W/ Jo Meares, Mickelson (USA), Girl Friday

6:30pm Petersham Bowlo

Paula Baxter & London Brown (UK)

6:00pm LazyBones

Thu

14

189 Enmore: Troc Night

W/ Paige [Night Service] (UK), Hot Babe [DJ], BrooklynZane b2b Kayle Kopping, Jennifer Stealth [DJ]

9:30pm Trocadero Room

LATIFA TEE

W/ JORDAN KATZ, THE NIGHT SLUG

9:00pm The Abercrombie

Jesse Redwing

8:00pm The Dock, Redfern

The Pleasures

8:00pm The Midnight Special

MORCHEEBA (UK)

8:00pm Enmore Theatre

The Porkers

8:00pm Crowbar

Sophian

W/ Tommy Gun

8:00pm The Royal

The Tumbling Paddies (IRE)

8:00pm Liberty Hall (Entertainment Quarter)

CIVIC VIDEO

W/ JILKBOX, Telopia

7:30pm The Lansdowne

Shining Bird

W/ Blistar, Sevilles

7:30pm The Great Club

Ultracrush

W/ Mannequin Radio, Morgues

7:00pm Mary's Underground

DS

If you like happy dreampop and shoegaze, this is a great local band creating that sound!

Old Mervs

7:00pm Dee Why RSL Club

BREADCLUB

7:00pm The Vanguard

Virna Sanzone & Kevin Hunt [Duo]

7:00pm Annandale Creative Arts Centre

Leo Abisaab

W/ Skruish, Yasmina Sadiki

7:00pm LazyBones

NB:

Debut headline show for Leo!

FABULOUS CONTRAPTION

W/ RECALIBRATE, THE VALENTITANIC TRIO

7:00pm LazyBones

SHARON SHANNON (IRE)

W/ MANUS McGUIRE & ADAM OGLE

7:00pm Factory Theatre

Tim Hecker (CAN)

6:30pm Phoenix Central Park

Fred Again Again.. Again.. (UK)

6:30pm Qudos Arena

The Vampires [ft. Chris Abrahams]

6:30pm Brass Monkey

Thirty Three Degrees

W/ The Honey Trap

6:30pm MoshPit Bar

Wed

13

Matt Ottignon Quartet: The Music of Mark Simmonds’ "Fire"

8:30pm Foundry 616

JH

Celebrating the 30 year anniversary of Mark Simmonds' "Fire". It won best the Best Jazz Album ARIA at the time of release, but according to this press release was largely forgotten until the artist's death in 2020, due to him having stopped performing in the late 90s. As reference points for the work, Matt Ottignon suggests: "Ornette Coleman’s piano-less quartet and the music of John Coltrane and Archie Shepp". Also features Jonathan Zwartz on bass.

Mad Professor (UK)

W/ More Judgment, B.Hopps

8:00pm New Brighton Hotel, Manly

Karl S Williams & Sally Wiggin

W/ Mickelson (USA)

8:00pm The Midnight Special

The Human League (UK)

W/ Tycho Brahe

8:00pm Enmore Theatre

Janine (NZ)

7:30pm The Lansdowne

Hijinx Wednesdays

W/ Monkey Dot, Our Mutual Friend, Soul Crush

7:00pm Crowbar

Jason Bruer & Hammerhead

7:00pm LazyBones

Cakes Da Killa (USA)

W/ MC Yallah (UGA/KEN) x Debmaster (FRA/GER)

7:00pm White Bay Power Station

BELIEVE

W/ Microfiche

7:00pm The Gladstone Hotel (Dulwich Hill)

Fred Again Again.. (UK)

6:30pm Qudos Arena

Song Khúc Lượn Bay (Two Sounds Gliding)

W/ Bree van Reyk, Doldrums

6:00pm Yia Yia's Dive Bar @ The Great Club

CW

A collaborative project between Vietnamese folk and pop performer and multi-instrumentalist Ðǎng Lan and singer-songwriter Toby Martin, best known as the frontman of Youth Group. Their self-titled record is intimate, challenging, and haunting.

Tue

12

JAMES BAY (UK)

W/ Merpire

8:00pm Enmore Theatre

CAM COLE

W/ RUBEN REEVES

7:00pm The Great Club

AMBER LIU (USA)

W/ JAGUAR JONZE

7:00pm UNSW Roundhouse

Fred Again.. (UK)

6:30pm Qudos Arena

Mon

11

Monday Night Confessions / Earshift Music Showcase

W/ Delay 45, Cameron Undy [album launch]

8:00pm Church St Studios

CHRIS YOUNG (USA)

W/ Bryan Martin (USA)

7:00pm Enmore Theatre

KING STINGRAY

W/ Boat Ramp, Colbey

7:00pm Factory Theatre

Sun

10

KARD (KOR)

8:00pm Enmore Theatre

FIVE

W/ Sister2Sister, DJ Levins

8:00pm Metro Theatre

Suburban Bukowskis

7:30pm The Dock, Redfern

Paul Mason

7:00pm Palomino Lounge

噪門計畫 NoiseGate Live Music Festival

W/ As Muse Gone, PALERAVEN, Tiny Chair, The Nest 恍惚公社, Foresee 肆海

7:00pm 3by3 Studios, Waterloo

Centred Love Bodies

W/ Lime Sky, RCK Roach

7:00pm Secret Location

Nic Cassey and The Musical Shells

W/ Malia Asha Band

7:00pm Union Hotel

NB:

Album preview

POP CRIMES: The Songs of Rowland S. Howard

W/ Lydia Lunch, Mick Harvey, Jonnine Standish, Harry Howard, Hugo Race, Genevieve McGuckin, JP Shilo, Conrad Standish, TJ Howden

6:00pm Factory Theatre

Nunchukka Superfly

W/ The Limited, Fist

5:30pm MoshPit Bar

Taylor Acorn (USA)

5:30pm Oxford Art Factory

FUNGAS

W/ VOLUME KNOB, SHACKED!, CRANKEES

4:00pm Lazy Thinking

JOHNNY G AND THE E TYPES

3:30pm Marrickville Bowling Club

Harvey Russell

W/ Sam Newton

2:00pm Petersham Bowlo

NB:

Album launch for 'Pure As The Flame'

Biennale of Sydney Opening Weekend: Sunday Session

W/ Taikoz, Maissa Alameddine & The Rubai, Yirinda

1:30pm White Bay Power Station

Muharrem Aslan (TUR)

1:00pm Brass Monkey

Sat

9

Blind Girls

W/ Post Heaven, Potion

11:00pm OAF Gallery @ Oxford Art Factory

On The Stoop

9:45pm The Townie

Kim Salmon

W/ Fully Feudal

9:00pm Enmore Hotel

Scatter Light

W/ Euterpe

9:00pm Vic on the Park

True Vibenation

8:00pm The Dock, Redfern

MR. BUNGLE (USA)

W/ MELVINS (USA)

8:00pm Hordern Pavilion

Something Else X Moonshift X Undisclosed

W/ Undisclosed [Ulia & Jas Manning], Dave Stuart b2b Oscar.Mike, Milla

8:00pm Secret Location

In Good Hands

W/ Club Halifax, General Shrubs

8:00pm Waywards @ The Bank Hotel

NB:

Single launch for 'How 'Bout Time?'

Radio Free Alice

W/ Leroy Macqueen, The Blue Reds

8:00pm New Brighton Hotel, Manly

Darren "D.C." Cross

8:00pm Annandale Community Centre

Downgirl

W/ Peni Parker

8:00pm Red Rattler

Machinations

7:45pm The Bridge Hotel

PLINI

W/ Sungazer, Jakub Zytecki

7:30pm Manning Bar, USYD

Sophisticated Dingo

7:30pm Bootleggers @ Kelly's On King

FRIPPS AND FRIPPS

7:30pm Factory Floor @ The Factory

Ephemera Trio

7:30pm Seymour Centre

NB:

Trio featuring Keyna Wilkins (piano/flute/compositions), Elsen Price (double bass/loop pedal), Will Gilbert (trumpet)

KATY STEELE

7:30pm The Great Club

LORD KAOS

W/ HYBRID NIGHTMARES, THE VEIL, IRREPARABLE, CHLORINE GARGOYLE

7:00pm The Fusebox @ The Factory

The Porkers

7:00pm LABEL.

Lotus Born

W/ Elara, Flow Kobra, Proxy Diver

7:00pm MoshPit Bar

The Native Cats

W/ Bed Wettin' Bad Boys, Lorry

7:00pm The Gaelic Club

Chimers

W/ Cammy Cautious and the Wrestlers

7:00pm Marrickville Bowling Club

Lotus Born

W/ Elara, Flow Kobra, Proxy Diver

7:00pm MoshPit Bar

WICKED THINGS

W/ The Hush, The Bernies

7:00pm Trocadero Room

FIVE

W/ Sister2Sister

7:00pm Metro Theatre

Surf Trash

6:30pm Mary's Underground

Downside

W/ AWOL, Compound, Feel The Pain, Bozo

6:00pm The Burdekin

Pacific Avenue

6:00pm Oxford Art Factory

TOOMUCHMONEYFEST 7

W/ Too Birds, BAYANG (tha Bushranger), G.U.N., Super Death, S.C.U.M.

4:00pm The House of Music & Booze

Evening Records 4th Birthday

W/ Lady Lyon, Maia Toakley, Pan-Pacific Grand Prix, Charlie Finn, K. Walsh, Dj Old Nawty

4:00pm Petersham Bowlo

Cassady Southern & The Party [two sets]

W/ John Michael Wright

1:30pm MoshPit Bar

FREEKIN WEEKENDS X SOMETHING ELSE & MOONSHIFT

W/ Neeco [DJ], Dave Stuart b2b Oscar.Mike [DJ], Garth & Pip [DJ], Magda Bytnerowicz [DJ], Lewba [DJ]

1:00pm Factory Theatre

NB:

Courtyard show

CURRENT ENERGIES: A Festival of Contemporary Electronic Music

W/ Szem, Joyce Hinterding, Verna Bloom, ilex, Alexis Weaver, Jacqui O'Reilly, Aunty Jacqui Jarrett [Welcome], Mija Healey [DJ]

11:00am Church St Studios

JH

Celebrating International Women's Day, curated by local sound art / ambient / film score composer Mara Schwerdtfeger, and includes a screening of the incredible "Sisters With Transistors" documentary (essential viewing).

Fri

8

VTSS (POL)

W/ MARCEL DETTMANN (GER)

10:00pm Home Nightclub

CROCODYLUS

W/ Grand Final

9:00pm Vic on the Park

Yothu Yindi

8:00pm City Recital Hall

Teenage Fanclub (UK)

W/ Euros Childs (UK)

8:00pm Metro Theatre

The Munch

W/ Airline, Double Happiness

8:00pm The Chippo Hotel

Fig

W/ Leroy Macqueen, Chiara Kovac

8:00pm Yulli's Brewery

NB:

Part of the Great Southern Nights series

Decay Audio's 2nd Birthday

W/ Machinedrum (USA), ZULI (EGY), Elvin Brandhi (UK), Wanja, Noneless, Fever Break, Decay DJs

8:00pm The Abercrombie

Machinations

7:45pm The Bridge Hotel

NB:

40th anniversary of debut single 'No Say In It'

EDITH

W/ Holliday Howe, Jazzy Dale

7:30pm Bootleggers @ Kelly's On King

Pixie

W/ Bronte Eve, Gerard Smith

7:30pm The Alley @ The Agincourt

The Human League (UK)

W/ Tycho Brahe

7:30pm Enmore Theatre

Joe Camilleri & The Black Sorrows

W/ ROSHANI

7:30pm The Great Club

The Streets (UK)

W/ Skeleten

7:00pm Hordern Pavilion

Yoskos in the Cosmos

W/ Silky Roads, Fvneral

7:00pm MoshPit Bar

MOUNTAIN WIZARD DEATH CULT

W/ BARE BONES

7:00pm The Vanguard

Coterie

W/ Bootleg Rascal, South Summit

7:00pm LABEL.

Heart Of Mind

W/ The Bancrofts

7:00pm Botany View Hotel

Nancy Denis

W/ Kween G, Merenia Marin, Vyv Valazquuez

7:00pm LazyBones

SANGUISUGABOGG (USA)

W/ DISENTOMB

7:00pm Mary's Underground

Tom Snowdon

W/ Grace Woodroofe

7:00pm The Lansdowne

SEASIDE

W/ Majak Door, Hatchling

7:00pm OAF Gallery @ Oxford Art Factory

Up At Night

W/ Lilith Snaps, Milly McPherson

7:00pm The Lord Gladstone

NB:

Single launch for 'Run'

I Hate People

W/ NOT TELLING, Ess-Em

7:00pm Trocadero Room

2024 Biennale of Sydney: 'Lights On' Opening Night

W/ Charlotte Adigéry & Bolis Pupul (BEL), Vv Pete x UTILITY & Friends, HALFQUEEN

7:00pm White Bay Power Station

War Bear

W/ Bury Me, Deadweight 80

6:30pm The Burdekin

Pho The Girls x Cosmic Boogie: International Women's Day

W/ Maggie Tra [DJ], Nemo [DJ], JB [DJ], NikiTaTas [DJ], Xanthe [DJ], Ming Zhe [DJ], Nadia Sandiego [DJ], Cricket [DJ], Rubio [DJ], Earnest J [DJ]

6:00pm The Lord Gladstone

NB:

Free entry before 8pm ($10 after). Pho The Girls is a "collective, founded by Maggie Tra, that provides a safe space for female and non binary DJ's to explore music."

Thu

7

Black Country, New Road (UK)

9:00pm Sydney Opera House

Jesse Redwing

9:00pm Enmore Hotel

GILBERTO GIL (BRA)

8:00pm Enmore Theatre

George VILLA

W/ Harpar

8:00pm The Royal

Breaking Sound

W/ Gott Funk, Icevena, Planet Lucy

7:30pm The Lansdowne

CHUTNEY

7:00pm The Great Club

MINAMI DEUTSCH (JPN)

7:00pm Marrickville Bowling Club

Sound Sorcery Jam - Blues

W/ Fran Liddle

7:00pm The Bearded Tit

NB:

New themed jams for trans, non-binary, and female identifying folk!

Hollie Matthew

W/ Magic Nic

7:00pm The Midnight Special

OLIVER CRONIN

7:00pm Mary's Underground

NIK KERSHAW (UK)

W/ GO WEST (UK)

7:00pm Metro Theatre

HOT MULLIGAN (USA)

W/ FREE THROW (USA)

6:30pm Factory Theatre

Substance

W/ The Lang Langs, Majestic XI 

6:30pm MoshPit Bar

Maple Glider [solo]

6:30pm Phoenix Central Park

Wed

6

GILBERTO GIL (BRA)

8:00pm Enmore Theatre

Arooj Aftab (PAK)

8:00pm City Recital Hall

Boris (JPN)

W/ Kiyoharu (JPN)

8:00pm Manning Bar, USYD

The SongBirds (USA)

7:00pm Camelot Lounge

Hijinx Wednesdays

W/ Good Ramen, Astrovan, Pach

7:00pm Crowbar

Elly May Barnes

7:00pm Mary's Underground

Guttermouth (USA)

W/ The Kids, Wiseheimer

6:00pm The Duke of Enmore

Tue

5

The Poppleton Brothers

8:00pm Butchers Brew Bar

Yussef Dayes (UK)

8:00pm Sydney Opera House

THE BAND CAMINO (USA)

W/ KIAN

7:30pm Metro Theatre

Mon

4

Monday Night Confessions

W/ Zela Margossian [quintet], Sam Gill & Phillipa Murphy Haste [duo]

8:00pm Church St Studios

Sun

3

Hannah MTSK

8:00pm The Dock, Redfern

Alice Terry

7:00pm Palomino Lounge

Hanoi Traffic

W/ Dragstar, Bract, Daisy Chain

6:30pm Petersham Bowlo

Bad Absalom

W/ Kontrasto, The Future Thrills

6:00pm The Duke of Enmore

When Chai Met Toast (IND)

5:30pm Oxford Art Factory

Steppin' Up: A WAGEC Fundraiser

W/ Bria [DJ], Freda [DJ], Sasha Soh [Astral Planes] [DJ], Kos [Kosher Groove] [DJ], Ali Baster [SIXBUX] [DJ], Ali Basta [SIXBUX] [DJ], DJ Frazer Moore [Free Up Soundsystem]

3:00pm Doc Sprocket Cycle Workshop

NB:

South King bike shop rave / fundraiser for the Women's And Girls Emergency Centre in Redfern. Features an "unnecessarily large soundsystem". Entry by donation and BYO.

JD & The Hungermen

W/ Looch Lewis & The Press Gangsters

3:00pm Union Hotel

Spaghetti Confetti

W/ Emily Who

2:00pm Petersham Bowlo

NB:

Single launch for 'Emergency 000' - kids show

ONE DAY SUNDAYS

W/ jayteehazard, farnozz, yemi sul, capital zee, ryu salem, nazty gurl, frazzled

1:00pm Factory Theatre

Lonnie Lee

1:00pm Brass Monkey

Sat

2

Queer As Fvck at The Townie: A Mardis Gras Celebration

W/ No Illuminati, Dorian Blue [drag], Antonio Mantonio [drag], Gaia Rising

9:30pm The Townie

Mark Blair

9:00pm Miranda Hotel

Alex Lloyd

8:30pm Avalon RSL

Nancy and The Jam Fancys

W/ TakaiCardia, Smallways

8:00pm Botany View Hotel

FANGZ

W/ KIRKLANDD

8:00pm New Brighton Hotel, Manly

The National (USA)

W/ Fleet Foxes (USA), Annie Hamilton

8:00pm Aware Super Arena (ICC)

Agony

W/ California Girls, Fever Break, DJ Atro

8:00pm Marrickville Bowling Club

NB:

EP launch for 'Forever Light' from this wonderful hyperpop duo!

Misty Lanes

8:00pm The Midnight Special

NB:

Album launch party

Kitty of the Valley

W/ Bring Back the Kane, Smear

7:30pm VERSE / Halfback Books & Records, Dee Why

Jonas Brothers (USA)

7:30pm Qudos Arena

Thaikkudam Bridge (IND)

7:30pm UNSW Roundhouse

HORSE DRAWN CADILLAC

W/ THE SPECIALTIES

7:00pm LazyBones

Particles

W/ Rubber Necker, Atlas Alexander Franklin

7:00pm The Duke of Enmore

Concrete Sea

W/ Shrapnel, Boba Lego

7:00pm Petersham Bowlo

NB:

Album launch for 'Australian Dream'

Perspex

W/ Demolition, OSBO, JOY

7:00pm Studio 178, Petersham

NB:

All proceeds go to: UNICEF Australia's Children in Gaza Crisis Appeal and Doctors Without Borders. Cash on door, BYO (no glass)

Mia Dyson

7:00pm The Great Club

Grace Cummings

7:00pm The Lansdowne

Tiger

W/ Brass Knuckles, Astrovan, Three Way Mirror

6:30pm The Alley @ The Agincourt

INNER PHEST

W/ These New South Whales, ARSE, HOON, GRXCE, The Darrans

1:00pm Crowbar

FREEKIN WEEKENDS X FOREIGNDUB

W/ The Knuckles, Ibojah [DJ], Foreigndub [DJ]

1:00pm Factory Theatre

NB:

Courtyard show

Fri

1

FLYING LIGHTS CLUB

W/ EARL GRAY, THE SPINNING CUPIDS

9:00pm Huxley's

Bixie Major

W/ Herd Immunity

9:00pm The Townie

Dave The Band

W/ Deadshows

9:00pm Vic on the Park

STITCHER

W/ Lemonise, BoysWhoCry

8:00pm Botany View Hotel

NB:

Debut single launch for 'Love on the Underground'

YEEVS

W/ Amy Yoshiko

8:00pm Low 302

NB:

Single launch for 'No Plans To Change'

The National (USA)

W/ Fleet Foxes (USA), Annie Hamilton

8:00pm Aware Super Arena (ICC)

KC Avila

W/ Tatzumakii, Scruffs

8:00pm The Lady Hampshire

THE BETHS (NZ)

W/ Liam Finn (NZ), Juice Webster

7:30pm Factory Theatre

JH

The 'Biths' play joyous fuzzy indie pop that's a proper blast of sunshine - a great live act. This set's got a super rare solo support slot from Liam Finn as well, his first in close to a year!

Robyn Hitchcock (UK/USA)

W/ Imogen Clark

7:30pm The Great Club

THE CRYSTAL METHOD (USA)

W/ Infusion

7:30pm Metro Theatre

JH

Infusion are back?!

Jonas Brothers (USA)

7:30pm Qudos Arena

Father Deer Hands

W/ KEEPSAKE

7:30pm Bootleggers @ Kelly's On King

Fabels

W/ Scattered Order, Dream Good

7:00pm LazyBones

Yours Truly

7:00pm The Lansdowne

Pop Will Eat Itself (UK)

W/ Jesus Jones (UK)

7:00pm Manning Bar, USYD

SESAME GIRL

7:00pm The Vanguard

Department of Gloom

W/ Durty Triix, Tomorrow's New Format

7:00pm The Duke of Enmore

Taxiride

7:00pm Camelot Lounge

NB:

Get set, everybody!

Fundraiser For Gaza

W/ Bract x Bayang (Tha Bushranger), Yes I'm Leaving, Potential, Succour

6:30pm Petersham Bowlo

Bodywire

W/ Amenesiac, Sadie

6:00pm The Lord Gladstone

NB:

Double single launch for 'Alive' and 'Mall Cop'

Feb '24

Thu

29

THE MIDNIGHT (USA)

W/ Alice Ivy

8:00pm Enmore Theatre

Satin Cali

8:00pm The Royal

Haru Nemuri (JPN)

W/ Jaguar Jonze, Peni Parker

8:00pm The Lady Hampshire

Santino Salvadore

W/ DIP, Lili Alaska

7:30pm MoshPit Bar

LEAP

W/ Cherry Rype, Fisheye.FM, kaizomru, silkyedgez, Zzarni [DJ]

7:30pm The Lansdowne

Boogie At The Rat

W/ Memory Motel, Dead Routes, LG FUZZ, Tiger, Masons Video Club, Sprinter, 990x, Zootism

7:00pm Red Rattler

NB:

Fundraiser gig for Homelessness and First Nations Food relief: profits go to First Nations Response and CUDL

Gleny Rae Virus

W/ Zoe K

7:00pm LazyBones

NB:

'Ribcage' single launch

WEDNESDAY (USA)

W/ MJ LENDERMAN (USA)

7:00pm Factory Theatre

ALLERDYCE

W/ LINDSEY, DENISON

7:00pm The Vanguard

NB:

Single launch for 'Lifting Up The Pavement'

The Chemical Brothers (UK)

W/ The Presets [DJ], Anna Lunoe [DJ]

6:00pm Sydney Showground

El Coyote

W/ Ego Trip, Bone Graft

6:00pm The Duke of Enmore

Wed

28

CHEAP TRICK (USA)

W/ THE ANGELS

8:00pm Enmore Theatre

THE VEILS

W/ Sarah Belkner, YEEVS

7:30pm The Lansdowne

Holy Fuck (CAN)

W/ Marcus Whale

7:30pm Oxford Art Factory

The Ray Mann Three

7:00pm LazyBones

Tall Shaun

7:00pm Brass Monkey

Aphrodisiac

W/ Club Halifax, Tiny Chair

7:00pm OAF Gallery @ Oxford Art Factory

Gill / Murphy-Haste / Calligeros / Geddes

7:00pm The Gladstone Hotel (Dulwich Hill)

MR BRUCE (UK)

7:00pm The Vanguard

Tue

27

Fred Again.. (UK)

9:30pm Sydney Opera House

JH

Life is full of surprises. Be warned... there are 120,006 people attempting to buy tickets at the time of writing, and we don't see that making for a lot of leftovers.

MOGWAI (UK)

W/ A Broken Sail

8:00pm Enmore Theatre

12:51

W/ The Sooks, The Hot Sauce Committee Band

7:00pm LazyBones

Mon

26

Lonnie Holley (USA)

W/ Moor Mother (USA), Irreversible Entanglements (USA)

8:00pm Utzon Room @ Sydney Opera House

Sampha (UK)

8:00pm Hordern Pavilion

Monday Night Confessions

W/ Phil Slater Quintet, Jacques Emery [solo]

8:00pm Church St Studios

Taylor Swift (USA)

W/ Sabrina Carpenter (USA)

7:00pm Accor Stadium

Sun

25

Stieble Eltron

8:00pm The Dock, Redfern

Jack Botts

W/ Jordy Maxwell, Neptune

8:00pm New Brighton Hotel, Manly

Brian Cadd

7:00pm Camelot Lounge

NB:

Former member of 60s bands The Groop and Axiom

Jesse Redwing

7:00pm Palomino Lounge

Taylor Swift (USA)

W/ Sabrina Carpenter (USA)

7:00pm Accor Stadium

Hamrofest - Nepalese Metal Night

6:30pm MoshPit Bar

Sam Newton

W/ Chris Carrapetta

5:00pm Union Hotel

NB:

Both playing full band shows

Flowers For Jayne

W/ The Limited

3:00pm Petersham Bowlo

Billiam

W/ SAFETY FIRST, MOPE CITY, Docks (FRA)

3:00pm Lazy Thinking

NB:

A couple of last-minute lineup adjustments for this Sunday afternoon pay what you can series.

Xaddy's Day 2 Night Party [Mardi Gras]

W/ Xander Khoury, Atarangi (NZ), Oscar Nñ (USA), Nasthug (JPN), Habibitch (FRA)

1:00pm The House of Music & Booze

Sat

24

Sans Rival

W/ Colleen Ave

9:00pm Vic on the Park

Summer Dance: AFTER DARK

W/ Sam Alfred B2B Club Angel, Zed Bias [DJ], Kai Lover [DJ]

9:00pm Liberty Hall (Entertainment Quarter)

Scam Call

W/ Desert Runner

9:00pm Ramblin' Rascal Tavern

KINGS OF CONVENIENCE (NOR)

8:15pm Enmore Theatre

Anteaters

W/ TAP HAMMER, I. M. DUNN [of Red Bee]

8:00pm Elton Chong

NB:

Single launch for 'Worms'

OF MICE AND MEN (USA)

W/ Dream on Dreamer, Sienna Skies

8:00pm Metro Theatre

Archie

W/ The Toothpicks, Lee Sugar

8:00pm The Chippo Hotel

No Cigar

8:00pm UTS Underground

Blink-182 (USA)

W/ Rise Against (USA)

8:00pm Qudos Arena

SHONEN KNIFE (JPN)

8:00pm Crowbar

TERRA ROUGE

W/ Polymics, Final Girls

8:00pm Factory Floor @ The Factory

SLASH (USA)

W/ Myles Kennedy & The Conspirators (USA)

8:00pm Hordern Pavilion

Art Alexakis [of Everclear] (USA)

W/ Brendan B. Brown [of Wheatus] (USA)

8:00pm Ettamogah Hotel

Beth Hart (USA)

8:00pm Aware Super Arena (ICC)

Crocodylus

W/ Majak Door, Gia Darcy, Supahoney

8:00pm New Brighton Hotel, Manly

The Animals (UK)

7:30pm The Bridge Hotel